Projekt "MEZI NÁMI"

MŠ Na Zvoničce a DPS Podolská (Praha 4)

Část z kroniky:  "Naše první návštěva, květen 2014"

V rámci projektu "Mezi námi" se v pražském Podolí vytvořila skupinka dětí a babiček. Zapojili se senioři, kteří žijí v Domě s pečovatelskou službou a navštěvují úterní klub a předškoláčci z 5.třídy Mateřské školy Na Zvoničce. Mají to k sobě asi 5 minut pěšky, tak už plánují návštěvy zahrádek.  Děkujeme paní uč.Lydce Bildové, díky jejíž aktivitě ve volném čase mohlo setkání proběhnout. Bylo úžasné sledovat, jak se počáteční oboustranné rozpaky rozpouštějí a mění na pohodu a vzájemné porozumění. To, že právě tyto dvě nejvzdálenější generace mají co nabídnout a společnými silami také ledacos dokáží vytvořit, je jisté. Ve školce byla cítit nedočkavost dětí, ještě poslední fotky na sluníčko, obout a půjde se. V klubovně Domu s pečovatelskou službou v Podolské ulici se sešly babičky, které tam každé úterý navštěvují klub. Párkrát přišly babičkám zatancovat nebo zazpívat i děti z vedlejší školy, ale tentokrát to bylo jiné. Na začátku děti zazpívaly písničky a trochu se v novém prostředí rozkoukávaly. Líbilo se to všem. Jak je na setkáních MEZI NÁMI zvykem, děti si sedly ke stolům společně se svými hostitelkami. Po počátečním oťukávání přicházely první úsměvy, otázky, povídání. Na programu byla osvědčená tvorba společného sluníčka s fotkami dětí. Společnými silami děti a babičky vytvořily velikou koláž ve tvaru slunce, které mělo ozdobit právě tento prostor. Všichni se zapojili. Někdo stříhal, někdo kreslil, někdo navazoval paprsky na dřevěný kruh – budoucí sluníčko. K tomu se zpívalo, babičky se smály nahlas, děti jim překvapivě aktivně pomáhaly – i s tím smíchem. Slunce se moc povedlo, jsou na něm fotografie dětí a spousta hezkých obrázků kytek, které vystříhaly z časopisů. Teď bude dohlížet na další setkání, která budou pravidelně následovat. Děti na závěr srdečně pozvaly babičky na návštěvu k sobě do školky. Příští setkání bude o venkovních hrách co nejdříve. Babičky si prý připraví i nějaký malý sportovní den, tak snad bude hezké počasí.

Fotoalbum